Etelä-Pohjanmaan Matkailufoorumi - SeAMK Projektit

Etelä-Pohjanmaan Matkailufoorumi

Matkailufoorumi on eteläpohjalaisen matkailu- ja palvelualan yrittäjien sekä matkailun kehittäjien pysyvä tapa tehdä yhteistyötä sekä alueen sisällä, että alueiden välillä. Se on kokoava voima – verkostojen verkosto. Sen toiminta on vuorovaikutteista ja se antaa jokaiselle mahdollisuuden vaikuttaa matkailun kehittymiseen maakunnassa.

Tavoitteet

  • tavoittaa ja osallistaa alueen matkailutoimijat foorumin toimintaan
  • edistää maakunnan matkailuimagon kehittymistä ja matkailuliiketoiminnan profiloitumista merkittäväksi elinkeinoksi​

Tehtävät

  • toimia toimintaympäristönä toimijoiden laajalle yhteistyölle luoden puitteet keskustelulle ja keskinäiselle tuntemiselle sekä verkostoitumiselle​
  • nostaa esiin ja käsitellä matkailuun liittyvää ajankohtaistietoa ​
  • suunnitella ja priorisoida tulevia toimenpiteitä alueella​
  • organisoida alueellisen matkailutiedon kerääminen, analysoida sitä ja sekä viestiä kohderyhmälle​
  • toimia kantaa ottavana toimielimenä, joka esimerkiksi on mukana maakunnallisen matkailustrategian päivitystyössä ja toteutumisen seurannassa​
  • kaikissa tehtävissä huomioidaan asiakasnäkökulma

Toimintatapa

Matkailufoorumi kokoontuu n. 2-3 kertaa vuodessa, jonka koollekutsumisesta vastaa kulloinenkin puheenjohtajataho. Puheenjohtajuuden kesto on kaksi vuotta. Puheenjohtajan apuna toimii matkailutoimijoista koottu työryhmä.

Nämä yhdessä huolehtivat tavoitteiden ja tehtävien toteutumisesta sekä aktiivisesta tiedonkulusta. Työryhmälle voi jättää ehdotuksia, kysymyksiä tms. käsiteltäväksi ja edelleen työstettäväksi. Yhteydenotot voi tehdä sähköpostitse ottamalla yhteyttä työryhmän jäseneen/jäseniin. Osoitteet löytyvät työryhmän esittelystä (alla).

Puheenjohtajatahot
v. 2023-2024
 Seinäjoen Ammattikorkeakoulu Oy
v. 2021-2022 Visit Lakeus Oy

Työryhmä 2023-2024

  • Terttu Hermansson, Lauhanvuori-Hämeenkangas Geopark ry /  terttu.hermansson(at)lhgeopark.fi
  • Tuula Lahti, Visit Lakeus Oy / tuula.lahti(at)intoseinajoki.fi
  • Petra Piironen, Etelä-Pohjanmaan kauppakamari / petra.piironen(at)kauppakamari.fi
  • Annu Raivio, Ähtärin Matkailu Oy / annu.raivio(at)ahtari.fi
  • Jani Takamaa, Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät ry / jani.takamaa(at)yrittajat.fi
  • Emilia Alasaari, Härmän Kuntokeskus, Härmän kylpylä / emilia.alasaari(at)harmankuntokeskus.fi
  • Tony Sivula, Kyrö Distillery / tonto(at)kyrodistillery.com
  • Hanna Hangasluoma, Etelä-Pohjanmaan liitto / hanna.hangasluoma(at)etela-pohjanmaa.fi
  • Marika Puntala, Etelä-Pohjanmaan liitto / marika.puntala(at)etela-pohjanmaa.fi
  • Sanna Jyllilä, SeAMK / sanna.jyllila(at)seamk.fi
  • Elina Järvinen, SeAMK / elina.jarvinen(at)seamk.fi

Matkailufoorumit 2021

  • 5.5.2021 webinaari
  • 5.10.2021 webinaari

Matkailufoorumit 2022

  • 26.4.2022 seminaari Härmän kylpylä

Matkailufoorumit 2023

  • 18.4.2022 seminaari Kalevan Navetta, Seinäjoki
  • 31.10.2023 seminaari Kurikan Lakkitehdas, Kurikka

Matkailufoorumit 2024 (tulossa)

  • 25.4.2024 Hotelli Onnentähti, Tuuri
  • 23.10.2024 Kyrön vierailukeskus, Isokyrö

Matkailufoorumin toimintaan liittyviin aineistoihin ja materiaaleihin voit tutustua Trello-alustalla.